Što je zapravo ergonomija?

Što je zapravo ergonomija?

Ergonomija je sve prisutniji pojam na radnom mjestu – koncept koji utječe na naš svakodnevni život. Ergonomično radno okruženje može pomoći u sprječavanju lošeg fizičkog zdravlja, povećati dobrobit zaposlenika i potaknuti produktivnost. Korištenjem odgovarajućeg namještaja i opreme, uz razumijevanje pravilnog radnog položaja, moguće je spriječiti tjelesne bolove i nelagodu. Ključ dobre ergonomije je uzeti u obzir fizičke, mentalne i socijalne čimbenike te individualnu situaciju svake osobe. No, što uopće znači ergonomija?

Ergonomija znači holistički pristup

Pojam ergonomije se dugo vremena koristio isključivo za opisivanje odnosa između ljudi i proizvoda. To je i dalje važan aspekt, a postoji mnogo funkcionalnih i ergonomskih proizvoda koji olakšavaju svakodnevni život, poput uredskih stolaca za aktivno sjedenje. No, ergonomija danas obuhvaća mnogo više od toga. Riječ je o cjelovitom pogledu na radno mjesto – planiranju i prilagodbi kako fizičkog okruženja tako i samog posla zaposlenicima. Isto vrijedi i za one koji često rade od kuće.


Želite li istovremeno sjediti i vježbati?
Žena stoji na podlozi protiv umora za elektropodiznim uredskim stolom
Elektropodizni uredski stol MODULUS
546,- €
Žena sjedi na balansnoj stolici za ravnotežu i radi za svojim uredskim stolom
Balansna stolica ACTON
180,- €

Uzmite u obzir individualne razlike

Ergonomsko radno mjesto prilagođava se ljudima koji tamo rade, a ne obrnuto. Najbolje funkcioniramo kada radni uvjeti odgovaraju našim individualnim fizičkim i psihološkim potrebama. Važno je uzeti u obzir razlike među pojedincima, primjerice u fizičkoj snazi i tjelesnoj građi, kao i u sposobnosti obrade informacija. Na temelju tih razlika moguće je osmisliti i organizirati zadatke, alate i cijelo radno okruženje na ergonomski način kako bi se spriječili problemi s držanjem tijela ili zdravljem.

Dijagram koji prikazuje kako pravilno sjediti za uredskim stolom

Kognitivna ergonomija

Kognitivna ergonomija, poznata i kao informacijska ergonomija, bavi se interakcijom između čovjeka i tehnologije. Tehnologija koja se koristi na radnom mjestu mora biti prilagođena ljudskim sposobnostima – vidu, sluhu, razumijevanju, pamćenju i donošenju odluka. Računalni sustav koji nije usklađen s načinom na koji mozak obrađuje informacije otežava i čini rad izazovnijim. Radno okruženje treba biti prilagođeno ne samo tijelu, već i mozgu.

Industrijski podizni stol koji na sebi ima motor

Sigurno podizanje tereta

Sigurno podizanje odnosi se na način na koji podizanje tereta na radu utječe na tijelo. Kretanje i podizanje korisni su za ljudsko tijelo, ali problemi nastaju kada se podizanje izvodi nepravilno ili kada je teret pretežak u odnosu na mišićnu snagu. Kako bi se izbjegle ozljede uslijed prenaprezanja, važno je osigurati odgovarajuću edukaciju o tehnikama podizanja te nadopuniti radno mjesto opremom za podizanje poput podiznih stolova i mini dizalica.

Ponavljajući pokreti, predugo sjedenje i nepravilni radni položaji također mogu uzrokovati ozljede od prenaprezanja, a to se naziva "statičko opterećenje". Moguće je da će biti potrebno prilagoditi radno mjesto prema vrstama zadataka i osobama koje ih obavljaju. Podesive uredske stolice, uredski stolovi s mogućnošću rada u sjedećem i stojećem položaju te ergonomski dodaci i podloge protiv umora mogu značajno poboljšati zdravlje i dobrobit zaposlenika.

Ručni rad visokog intenziteta

Pojam ručni rad visokog intenziteta odnosi se na zadatke koji se izvode uz učestale i brze pokrete zapešća u kombinaciji s primjenom sile. Ako se takvi ponavljajući pokreti odvijaju tijekom većeg dijela radnog dana, mogu uzrokovati ozljede od prenaprezanja u ruci, laktu, pa sve do vrata i ramena. Primjeri zanimanja koja uključuju ručni rad visokog intenziteta su kuhinjska zanimanja, čišćenje, razvrstavanje pošte, montaža te rad u njezi i zdravstvenoj skrbi.

Ergonomija zvuka

Bukom se smatra svaki neželjeni zvuk koji narušava radno okruženje. To može uključivati sve – od glasnih zvukova radnih strojeva do pozadinske buke ventilacijskog sustava u uredu. Buka ne mora dosegnuti visoku razinu da bi bila štetna – rizik od oštećenja sluha pojavljuje se već na oko 85 dB. 

Buka i loša akustika također mogu dovesti do problema povezanih sa stresom. U zanimanjima u kojima zaposlenici puno govore (npr. pozivni centar), loša zvučna okolina može uzrokovati probleme s glasom jer osobe moraju nepotrebno povisivati glas da bi ih se čulo. Akustični paneli, stolne pregrade i podne pregrade apsorbiraju ometajuće zvukove i doprinose kvalitetnijem radnom okruženju. Ergonomija zvuka je ključan faktor koji treba uzeti u obzir pri oblikovanju zdravog radnog mjesta. Saznajte više o tome kako biti zvučno pametan na poslu!

Uredski stol sa svijetlosivom, stolnom pregradom za apsorbciju zvuka
Stolna lampa pored laptopa

Ergonomija svjetla

Kada osvjetljenje tijekom radnog vremena nije optimalno, postoji rizik od glavobolje i naprezanja očiju. Osim toga, može doći do neudobnih radnih položaja i napetosti u mišićima ako osoba ne vidi svoj rad jasno ili je izložena odsjaju s ekrana. Pregledajte rasvjetu na svom radnom mjestu kako bi se svi osjećali bolje i učinkovitije obavljali svoj posao. 

Dobra ergonomija se isplati

Zamjena fiksnih uredskih stolova u uredu s elektropodiznim uredskim stolovima ili nadogradnja skladišne opreme ergonomičnijim alternativama može se činiti kao velik korak. Ipak, istraživanja pokazuju da dobra ergonomija zapravo poboljšava profitabilnost poduzeća. Na primjer, studija koju je provela ISSA pokazala je da svaki uloženi dolar u poboljšanje radnog okruženja donosi povrat od najmanje dvostruke vrijednosti. Pozitivni učinci proizlaze dijelom iz smanjenja bolovanja, a dijelom iz povećanog osjećaja dobrobiti i zadovoljstva na poslu, što rezultira većom produktivnošću, učinkovitošću i kvalitetom. Stoga, kada planirate budućnost – ne zaboravite razmišljati ergonomično! 

Izvor: The return on prevention: Calculating the costs and benefits of investments in occupational safety and health in companies, International Social Security Association (ISSA)



Koji tip uredskog stola je pravi za vas?
Žena sjedi na pilates lopti za balansiranje za uredskim stolom i razgovara s kolegicom

Sažetak

Ovaj blog objašnjava pojam ergonomije. Osim razumijevanja ispravnih radnih položaja i načina na koje ergonomska pomagala pružaju podršku, ergonomija na radu uključuje i planiranje te prilagodbu radnog okruženja i metoda rada prema individualnim potrebama. Dobra ergonomija zahtijeva holistički pristup koji obuhvaća sigurne tehnike podizanja tereta, ergonomiju zvuka, ergonomiju svjetla, kognitivnu ergonomiju, rizike od ponavljajućih naprezanja, važnost redovitog i raznolikog kretanja i još mnogo toga.

FAQ

Ergonomija je znanost koja proučava ljudsko tijelo u odnosu na okolinu, poput radnog mjesta, te prilagodbu radnog okruženja kako bi se smanjio rizik od naprezanja i ozljeda tijela.
Radni prostor treba prilagoditi korisniku pomoću podesive uredske stolice i elektropodiznog uredskog stola. Također treba osigurati dovoljno prostora za noge i odgovarajuću udaljenost od monitora.
Tijelo treba biti oslonjeno na naslon uredske stolice, stopala ravno na podu, laktovi pod kutem od 90° na radnoj površini, a vrh monitora u ravnini s očima. Najvažnije je često mijenjati položaj sjedenja i izmjenjivati sjedenje i stajanje.
Za sjedeći posao važno je u radni dan uključiti kretanje kroz mikro-pauze, kratke vježbe i šetnje tijekom pauze za ručak.
Najčešći uzroci ozljeda od naprezanja u uredskom okruženju su ponavljajući, jednolični pokreti ispred računala ili nezdrav radni položaj.
Riječ ergonomija dolazi iz grčkog jezika: "ergon" što znači rad, a "nomos" znači zakon ili pravilo.
Neprirodni radni položaji mogu u najgorem slučaju dovesti do ozljeda od naprezanja i kroničnih mišićno-koštanih problema.