žena se dodiruje za vrat dok gleda prema dolje

Bolovi u vratu: Čest problem s jednostavnim rješenjima

Bol i ukočenost u vratu česti su problemi koji mogu utjecati na vaš san, koncentraciju i radnu učinkovitost. Ako se i vi borite s bolovima u vratu, niste jedini. No, postoje načini kako ih ublažiti. U ovom blogu objašnjavamo najčešće simptome i uzroke bolova u vratu, kao i praktične savjete koji vam mogu pomoći u ublažavanju nelagode i sprječavanju njezina ponovnog pojavljivanja.

Najčešći uzroci bolova u vratu

Bolovi u vratu mogu imati različite uzroke – od lošeg držanja tijela i dugotrajnog sjedenja, do stresa, napetosti mišića ili čak hernije diska. U nekim slučajevima mogu biti povezani s određenim zdravstvenim stanjima. Budući da mnoge vrste bolova u vratu imaju slične simptome, često je teško točno utvrditi uzrok bez stručnog savjeta.

Grčevi u vratu (tortikolis)

Iznenadna, oštra bol ili ukočenost u vratu često se naziva tortikolis ili grč u vratu. Često se opisuje kao da se vrat "zaključao" i može uzrokovati bol pri okretanju ili naginjanju glave, osobito na jednu stranu. Ovo stanje slično je grču u leđima, ali zahvaća mišiće vrata. Uobičajeni uzroci ukočenog vrata uključuju nagle ili ponavljajuće pokrete glavom, loše držanje tijekom rada, spavanje u nezgodnom položaju ili visoku razinu stresa.

Trzajna ozljeda vrata (whiplash)

Trzajna ozljeda vrata, poznata i kao whiplash, vrsta je ozljede uzrokovana iznenadnom silom ili traumom, najčešće tijekom prometne nesreće, posebno kada vozilo bude udareno straga. Vrat se naglo zabačuje unatrag i prema naprijed, pri čemu dolazi do istegnuća mekih tkiva. To može uzrokovati smanjenu pokretljivost, bol, glavobolju ili nelagodu u području ramena.

Drugi uzroci bolova u vratu:

Bolovi u vratu mogu biti potaknuti različitim tjelesnim čimbenicima i stanjima, uključujući:
  • Dizanje teških tereta
  • Ponavljajući ili jednolični zadaci
  • Bol u mišićima vrata i ramena (mialgija)
  • Osteoartritis
  • Burzitis (upala tekućinom ispunjenih vrećica koje ublažavaju trenje u zglobovima)
...i mnogi drugi


Kako spriječiti bolove u vratu

Postoji mnogo jednostavnih koraka koje možete poduzeti, kod kuće i na poslu, kako biste spriječili bolove u vratu. Evo nekoliko praktičnih savjeta: 

Budite aktivni: Dugotrajno sjedenje povećava rizik od bolova u vratu i ramenima. Redovito radite pauze, istežite se i pokrećite vrat i ramena kako biste smanjili napetost i potaknuli cirkulaciju. Idite u kratke šetnje – primjerice nakon posla ili tijekom pauze za ručak. Birajte stepenice umjesto dizala ili uvedite novu fizičku aktivnost u svoju dnevnu rutinu kako biste tijelo održali u pokretu.

ilustracija koja uspoređuje pogrešan i ispravan položaj sjedenja

Ergonomija sjedenja: Pobrinite se da imate ergonomsku stolicu koja pruža dobru potporu za leđa i vrat. Podesite visinu stolice tako da vam stopala budu ravno na podu, a ruke mogu udobno počivati na stolu pod kutom od 90 stupnjeva. Razmislite o korištenju jastuka za vrat kao dodatne potpore.

Vježbe: Redovito istezanje i vježbe za jačanje mišića mogu pomoći u smanjenju bolova u vratu i smanjenju rizika od budućih problema. Jednostavni pokreti, poput laganog naginjanja glave u jednu stranu i zadržavanja nekoliko sekundi prije ponavljanja na drugoj strani mogu značajno ojačati mišiće vrata i ublažiti napetost.

Liječenje bolova u vratu

Već osjećate bolove u vratu i ne možete ih se riješiti? Tada vam može pomoći terapija mišića, masaža, akupunktura, manipulacija zglobova ili fizikalna terapija. Možete se obratiti i kiropraktičaru ili naprapatu, na primjer.

Jednostavni oblici liječenja kada se bolovi u vratu tek pojave:
  • Lijekovi protiv bolova
  • Toplina (npr. jastučić s pšenicom)
  • Odmor i opuštanje
  • Rastegnite kralježnicu tako da legnete na pod, a potkoljenice oslonite na stolicur
Potražite liječničku pomoć ako bol ne prestane unutar dva tjedna, a hitnu medicinsku skrb ako imate jaku glavobolju ili ste bili u nesreći.

Sažetak

Ako imate bolove u vratu, blago kretanje često je najbolji pristup – ostanite aktivni koliko vam vrat dopušta. Pokušajte ograničiti vrijeme provedeno na mobitelima i računalima te provjerite postavke svog radnog prostora, jer su loši ergonomski uvjeti čest uzrok problema. Ako se simptomi nastave, obratite se zdravstvenom stručnjaku radi odgovarajuće procjene i liječenja.

FAQ

Bolovi u vratu, ponekad nazivani i akutni tortikolis, uobičajeno su stanje koje uzrokuje ukočenost i nelagodu u području vrata. Često su rezultat napetosti mišića, lošeg držanja, ponavljajućih pokreta ili stresa. Mogu se pojaviti iznenada i otežati normalno pomicanje glave ili koncentraciju na poslu.
Trzajna ozljeda vrata (whiplash) je ozljeda koja najčešće zahvaća meka tkiva vrata. Obično je uzrokovana iznenadnim pokretima koji uzrokuju brzo naginjanje glave naprijed i natrag, primjerice u prometnim nesrećama.
Ukliješteni živac u vratu može uzrokovati oštru bol, trnce, utrnulost ili slabost koja se često širi prema ramenu, ruci ili šaci. Također možete primijetiti smanjenu pokretljivost ili osjećaj uboda "iglica". Ako simptomi potraju, obavezno se obratite liječniku.